5 OCTOMBRIE - ZIUA EDUCATIEI

 

In data de 5 octombrie se sărbătorește Ziua Mondiala a Educatiei, desemnata de catre UNESCO in anul 1994. Aceasta zi reprezinta un moment de sarbatoare si recunostinta pentru profesori, educatori si indrumatori din toate colturile lumii. Sarbatoarea marcheaza semnarea, in 1966, a recomandarii facute de UNESCO si Organizatia Internationala a Muncii privind conditiile de munca ale personalului didactic, fiind celebrata in peste 200 de tari. Confucius spunea “Natura ne aseamana, educatia ne deosebeste!” – asadar o educatie de calitate reprezinta cheia unei reusite profesionale

 Această zi a fost marcată de elvii celor două școli :Mastacăn și Borlești printr-o serie de activități atractive și interesante:un grup de elevi ai claselor gimnaziale au efectuat experimente inedite sub atenta privire a colegilor de la învățământul primar;s-au confecționat cărți,pliante,afișe ,postere cu mesaje referitoare la educație,s-au realizat diferite desene,colaje pe aceeași temă;s-au organizat concursuri de cultură generală,recitări de poezii,jocuri sportive și de perspicacitate;

Deasemenea s-a efectuat și un exercitiu practic-simulare in caz de incendii .

Mulțumim cadrelor didactice ,doamnelor bibliotecare și elevilor pentru implicare.